Законопроект про тимчасово окуповані території ухвалили у першому читанні

Верховна Рада розглянула три законопроекти, які стосуються забезпечення прав і свобод громадян на тимчасово окупованих територіях України та ухвалила розробити на основі внесеного Сергієм Соболєвим проекту один документ.

 

Автор одного з них, народний депутат Юрій Дерев’янко зазначив, що документом пропонується встановити, що органи влади, утворені відповідно до Конституції України їх посадові та службові особі, військовослужбовці на тимчасово окупованих територіях України продовжують здійснювати свою діяльність відповідно до Конституції та законів України та що їм у повному обсязі гарантуються права і свободи, передбачені Конституцією України, у тому числі, трудові та соціальні права.

Також проект визначає, що в разі неможливості під загрозою життя та здоров’я, знищення їх майна посадовим та службовим особам, військовослужбовцям, органам влади, утвореним відповідно до Конституції України, їх родичам, здійснювати повноваження, передбачені Конституцією та законами України, держава гарантує забезпечення соціальних та трудових прав, передбачених законами України.

Документ запроваджує таке поняття як «колабораційна діяльність», тобто діяльність, яка прямо або опосередковано спрямована на підтримку зміни конституційного ладу України на окупованій території України, співпраця громадян України з окупантами на шкоду України, в тому числі, з органами влади, створеними в неконституційний спосіб. Проект закону передбачає, що це є підставою для припинення нарахувань та виплати усіх видів виплат (в тому числі, заробітної плати та соціальної допомоги) особам, які її здійснюють. При цьому припинення виплати заробітної плати та виплат соціальної допомоги не звільняє колаборантів від юридичної відповідальності.

Сергій Соболєв, представляючи свій законопроект, зазначив, що поданий ним документ стосується дещо інших проблем, ніж законопроект Ю.Дерев’янка. «Нами було дуже взяти за основу закон, ухвалений Грузією після окупації Росією частини її території, оскільки цей документ прошов через Венеціанську комісію», – зазначив С. Соболєв.

Цим законопроектом, зокрема, пропонується визнати тимчасово окупованою територію Автономної Республіки Крим та міста Севастополь,внутрішні води і територіальне море України, його дно і надра, на яких Україна здійснює суверенітет, континентальний шельф і виключна економічна зона, де Україна у відповідності зі своїм законодавством користується фіскальними, санітарними, імміграційними та митними правами, а в особливій економічній зоні і на континентальному шельфі – суверенними правами і юрисдикцією, також підводний простір.

Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає, що рішення, прийняті незаконними органами чи посадовими особами, є незаконним і не породжують правових наслідків

Передбачається, що в`їзд та виїзду з тимчасово окупованої території здійснюватиметься лише за спеціальним дозволом та через пункти в`їзду-виїзду в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

На тимчасово окупованій території пропонується заборонити будь-яка господарська діяльність (підприємницька та некомерційна господарська діяльність), якщо вона підлягає державному регулюванню, зокрема ліцензуванню, отримання дозвільних документів, сертифікації: ввезення та/або вивезення товарів військового призначення та подвійного використання; організацію залізничних, автомобільних, морських, річкових, поромних, повітряних сполучень; здійснення грошових переказів.

Законопроект С. Соболєва також передбачає кримінальну відповідальність за порушення його норм. Приміром, порушення обмежень економічної діяльності на тимчасово окупованій території пропонується карати позбавленням волі на строк від трьох до шести років з конфіскацію майна, а ті само дії, вчинені за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням службового становища — позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю та з конфіскацію майна.

За порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї пропонується карати позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років з конфіскацією транспортних засобів або інших засобів вчинення злочину, а за ті само дії, вчинені повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням службового становища – на строк від п’яти до семи років.

Ще один законопроект про тимчасово окуповану територію – Автономну Республіку Крим вніс народний депутат Олег Ляшко.

В документі, зокрема, пропонується розривати дипломатичні відносини із країнами, що визнали законною анексію частини території України.

Голова Комітету Верховної Ради з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Валерій Пацкан зазначив, що кожен із законопроектів охоплює різну проблематику, тому пропонується об`єднати їх в один документ.

Свободівець Едуард Леонов зазначив, що зараз у першу чергу треба говорити навіть не про територію,а про громадян України,які зараз переслідуються. «Ми повинні дбати про захист прав етнічних українців та кримських татар, бо крім України їх ніхто не захистить», – наголосив він.

Олег Зарубінський (Суверенна європейська Україна) зауважив, що треба дуже обережно відноситися до пропозицій взяти за базу грузинський закон,оскільки в Абхазії грузин не залишилося, а в Криму мешкають наші люди, які не хочуть відмовлятися від українського громадянства.

Натомість позафракційний Микола Рудьковський запропонував замість цього документа ухвалити закон про забезпечення територіальної цілісності України. За його словами, сьогодні, замість фактично визнавати анексію Криму, потрібно вивезти з Криму родини військових та направити туди 20-ти тисячний військовий контингент.

Після обговорення глава парламенту запропонував на базі законопроекту С. Соболєва підготувати один законопроект під назвою «Про правовий режим та забезпечення прав і свобод громадян України на території Автономної Республіки Крим», врахувавши при цьому слушні положення інших законопроектів. Цю пропозицію підтримали 276 народних депутатів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *